Neye niyet, neye kısmet

January 7, 2010 § 1 Comment


Yaşadıklarından öğrenmeli midir insan? Yaşamın umutları yok etmekle tuttuğu nöbet hiç bitmeyecekse, arada uyumalı mı insan, yok mu saymalı tecrübeyi? Umutlanmaktan mutluysa, mutluluğun hayaliyle yaşamaktan mutluysa? Gerçeklerden kaçamayacağını görmezden gelse, her acı sonu silse hafızasından, acıyı yok etse? Kendince güzelliğin hüküm sürdüğü düşlerinde yaşasa, ve bir gün hayallerinin gerçek olduğu dünyaya uyansa?

Sonsuz bir umut çemberi dönse, dönse, hep mutluluk getirse? Şanssızlıklar, kırgınlıklar, acı gerçekler kaçsalar gitseler, sıkılırlar belki olmaz mı? Onlar da mı eğlenmeli, keyfini çıkarmalı hayatın? İlla olmadık yerlerden bitip, ‘bizsiz hayat tatsız tuzsuz olur ‘ mu demeliler? Tadı tuzu onlar mıdır hayatın? Sağlığa dokunmasınlar sonra; zira ne fazla şeker yarar vucuda, ne fazla tuz… Az olmalılar o zaman… Ama onların azı, kimileri için çoktur… Calvino’nun Marcovaldo’su da onlardan biridir…

Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler, Kozmokomik öyküler ve Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu’dan sonra okuduğum üçüncü eseri bu Italio Calvino’nun. Macovaldo, kentin göbeğinde sevmediği şişman eşi Dormitolla ve üç çocuğu ile yaşam mücadelesi vermeye çalışıp, bambaşka bir hayatın hayallerini kurar. Kitap yirmi mevsimde meydana gelen küçük öykülerden oluşuyor ve neredeyse her mevsim Calvino’nun hayalleri ile başlayıp, hüsranları ile bitiyor.
Hani yolda yürürken her attığı adımda yerinden oynamış taşı bulan insan misali, her elini attığı işte, olmadık şeyler başına gelir. Sefaletin, yoksulluğun getirdiği şanssızlık belki de, ama ya hayallerinde de aradığını bulamaması? İçinde bulunduğu kargaşanın, açlığın, belki de yokluğun onu yok edemeği, belki de yaşadıklarından öğrenmeye niyetli olmadığı için hayallerinin peşinden umutsuzca umutlanmaya devam eder.

Daha önce çocuk öyküleri olarak yayımlanmış sonra büyükler için yeniden düzenlenmiş bu eser, bir kış gecesi sizi ısıtacak, umudun umutsuzca içinde yeşermesine yardım edecek diye umuyorum…

Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler

Marcovaldo ya da Kentte Mevsimler

Advertisements

Tagged: , , ,

§ One Response to Neye niyet, neye kısmet

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

What’s this?

You are currently reading Neye niyet, neye kısmet at Nar Bereketi.

meta

%d bloggers like this: